W centrum Otwocka ponownie pojawił się charakterystyczny blaszany płot, dobrze znany mieszkańcom z czasów, gdy przez lata otaczał tzw. wielką dziurę. Tym razem oddziela teren bazarku, gdzie wkrótce rozpocznie się wyburzanie starych pawilonów handlowych na terenie pomiędzy ulicami: Andriollego, Pod Zegarem i Orlą. Przypominamy, że od ponad trzech dekad w tym miejscu funkcjonował bazarek, który pierwotnie miał być rozwiązaniem tymczasowym. Choć planowano jego szybką likwidację, miejsce to na trwałe wpisało się w krajobraz miasta i zyskało popularność wśród mieszkańców. Kilkanaście lat temu bazarek przeszedł skromną modernizację – zlikwidowano wówczas stare budy i „szczęki”, zastępując je małymi pawilonami handlowymi. Teraz nadchodzi prawdziwa zmiana. – W najbliższych dniach rozpoczniemy rozbiórkę starych pawilonów handlowych – zapowiada prezydent Otwocka, Jarosław Margielski. To pierwszy etap inwestycji, którą miasto planowało od kilku lat.
Handel zostaje w centrum, ale w nowej formie
Prezydent Otwocka uspokaja i zapewnia, że handel nie zniknie z centrum. Tłumaczy, że do końca roku kupcy będą mogli prowadzić działalność w pawilonach na bazarku, ale tylko od strony ulicy Pod Zegarem. To tam na razie przeniesiono wszystkich kupców, którzy do tej pory handlowali na bazarku i nie chcieli się przenosić. To rozwiązanie jest jednak tymczasowe, bowiem równolegle – z pracami na bazarku – miasto przygotowuje nową przestrzeń dla kupców. Obecnie trwa adaptacja pustej hali w budynku na rogu ul. Górnej i ul. Rzemieślniczej. To właśnie tam powstanie Miejska Hala Targowa, która zapewni handlowcom warunki do pracy zarówno na czas budowy nowego bazarku przy ul. Orlej, jak i po jej zakończeniu, o ile kupcy będą zainteresowani handlem w Miejskiej Hali targowej.
Nowa galeria w stylu świdermajera
Stary bazarek zostanie zrównany z ziemią – o szczegółach pisaliśmy w 2022 roku. W tym miejscu powstanie elegancki, dwupiętrowy obiekt usługowo-handlowy pn. „Biały Bazarek”, który swoją architekturą będzie nawiązywał do stylu świdermajer (obiekt będzie pomalowany na biało). Inwestycja będzie podzielona na dwa etapy realizacji (planowana jest także budowa nowej stacji transformatorowej). W ramach rewitalizacji bazarku przy ul. Orlej, Pod Zegarem i Andriollego powstanie także przestrzeń do odpoczynku, fontanny, ławki i kilkadziesiąt miejsc parkingowych (przebudowie ulegnie ul. Orla). W nowym budynku handlowym będą nie tylko stoiska handlowe, ale także piekarnia, kawiarnie i lokale gastronomiczne (wyposażenie i wykończenie lokali handlowych będzie finansowane przez przyszłych najemców).
Ławki, stojaki i miejsca parkingowe
W ramach rewitalizacji bazarku zostanie przebudowana ul. Orla, gdzie pojawią się nowe chodniki oraz przestronny parking dla samochodów. Teren zostanie zagospodarowany zielenią z małą architekturą m.in. ławkami. Projekt przewiduje także miejsca dla kawiarni z parasolami i stolikami. Dodatkowo przy ul. Orlej, ul. Andriollego i ul. Pod Zegarem zaplanowano cztery punkty ze stojakami rowerowymi. Po przebudowie ul. Orlej powstaną również nowe przystanki autobusowe z wiatami. Miejsca parkingowe będą dostępne wzdłuż ul. Pod Zegarem. W tegorocznym budżecie miasto zabezpieczyło na rewitalizację bazarku 8 mln zł. Cała inwestycja ma zostać zrealizowana 2 lata.
Apartamentowiec obok bazaru
Przypominamy, że obecnie trwa budowa czterokondygnacyjnego apartamentowca z podziemnym garażem przy ul. Andriollego (obok bazarku), o którym pisaliśmy na początku lutego.












Napisz komentarz
Komentarze