Nowoczesny ośrodek PZPN miał powstać w Otwocku, przy obecnie budowanym kompleksie basenów przy ul. karczewskiej. Inwestycję jednak zablokowali ekolodzy, którzy masowo protestowali przeciw wycince lasu (ok. 6 ha) przy granicy Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Finalnie z planów budowy ośrodka PZPN w Otwocku nic nie wyszło, ale prawdopodobnie skorzysta z tego sąsiednia gmina Karczew. Dysponuje ona dużym terenem nad jeziorem Moczydło, gdzie odbywają się wydarzenia kulturalne i sportowe. W sąsiedztwie jeziora znajduje się także Stadion Miejski i siedziba klubu Mazur Karczew. Dodatkowo do terenów nad jeziorem jest także dobry dojazd – droga wojewódzka nr 801.
Boiska i hotel
Po ponownym wyborze na prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej Cezary Kulesza poinformował dziennikarzy o swoim głównym celu na drugą kadencję – jest nim stworzenie profesjonalnego ośrodka szkoleniowego, który stanie się „domem” PZPN.
– Główny cel pozostaje taki sam jak w poprzedniej kadencji. Prowadziliśmy rozmowy na temat budowy bazy. Siedzibę już mamy, teraz skupiamy się na tym, by w Karczewie powstała nowa baza Polskiego Związku Piłki Nożnej – powiedział Kulesza.
Jak ujawnił Przegląd Sportowy, ośrodek ma powstać na 35-hektarowym terenie położonym między drogą wojewódzką nr 801 a stadionem Mazura Karczew. W planach jest budowa ośmiu pełnowymiarowych boisk oraz hotelu. Z nowej infrastruktury mają korzystać zarówno piłkarze seniorskiej reprezentacji Polski, jak i kadry młodzieżowe.
Nowoczesny obiekt za 400 mln zł
– Mamy już wizualizację, idziemy w dobrym kierunku i będziemy to realizować – dodał nowy-stary Prezes PZPN. Przedsięwzięcie ma mieć duże znaczenie dla całego szkolenia piłkarskiego w naszym kraju. – Projekt zakłada stworzenie wielofunkcyjnego Narodowego Centrum Szkolenia, Badań i Treningu Piłki Nożnej, będącego strategiczną inwestycją w kontekście dalszego rozwoju piłki nożnej w Polsce na różnych poziomach, od młodzieżowych reprezentacji narodowych, przez badania i wdrażanie innowacyjnych metod oraz technologii, szkolenie sędziów i trenerów, aż po organizację międzynarodowych turniejów kwalifikacyjnych (w tym również futsalu, piłki plażowej, e-sportu oraz teqball’u) – informował w 2023 roku PZPN. Cała inwestycja ma być warta ponad 400 milionów złotych.
Podpisanie listu intencyjnego
AKTUALIZACJA. W czwartek, 3 lipca władze gminy Karczew podpisały list intencyjny dotyczący współpracy między gminą a PZPN. – Podpisanie listu intencyjnego z Polskim Związkiem Piłki Nożnej to ważny krok dla gminy i jej sportowej przyszłości, a zarazem impuls dla lokalnej gospodarki. Karczew ma bogate tradycje piłkarskie, a futbol od lat jednoczy pokolenia mieszkańców – od dzieci po seniorów. Współpraca z PZPN otwiera przed nami nowe możliwości rozwoju infrastruktury, szkolenia młodzieży i wsparcia lokalnych inicjatyw – komentuje burmistrz gminy Karczew, Michał Rudzki.





Napisz komentarz
Komentarze