Zabytkowy budynek dawnej kolejki wąskotorowej przy ul. Wawerskiej 31 w Józefowie przechodzi metamorfozę. Miasto chce nadać obiektowi drugie życie i nowe funkcje, dlatego powstanie tam „Stacja Integracja”, przestrzeń przeznaczona na działalność społeczną, edukacyjną i kulturalną. O szczegółach inwestycji pisaliśmy rok temu.
Dwa dofinansowania dla jednego projektu
Na adaptację i rozbudowę budynku dawnej stacji kolejki wąskotorowej józefowski ratusz pozyskał ponad 2,5 mln zł dofinansowania z funduszy unijnych. Całkowity koszt inwestycji przekroczy 5,5 mln zł.
Teraz władze Józefowa pozyskały dodatkowe dofinansowanie na rozwój tego miejsca. – Zdobyliśmy ponad 500 tys. zł na utworzenie placówki wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży w wieku 7–14 lat z rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym – informuje burmistrz Józefowa Marek Banaszek. I dodaje, że podopieczni placówki będą mogli liczyć na pomoc edukacyjną i wsparcie terapeutyczne. Placówka ma rozpocząć działalność w drugim kwartale 2027 r. Projekt będzie realizowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.
Od wagonu do lekkiego pawilonu
Dawna stacja przy ul. Wawerskiej jest niewielka, ma ok. 50 m², dlatego aby mogła pełnić nowe funkcje, konieczna była jej rozbudowa. Początkowo planowano dobudowanie skrzydła przypominającego wagon kolejowy, które miało nawiązywać do historii miejsca. Po konsultacjach społecznych oraz uwagach radnych wybrano jednak inną koncepcję, która jest obecnie realizowana.
Dawna stacja zostanie zmodernizowana i powiększona o lekki, parterowy pawilon z dużymi przeszkleniami. Nowa część zapewni dodatkową przestrzeń, ale nie będzie dominować nad zabytkowym budynkiem.
Co zaplanowano w Stacji Integracji?
Po zakończeniu prac w nowej Stacji Integracji będzie świetlica środowiskowa oraz przestrzeń do spotkań i wydarzeń dla mieszkańców w różnym wieku, w tym dzieci i seniorów. Będą się tam odbywać m.in. warsztaty artystyczne, filmowe, fotograficzne, z grafiki komputerowej, a także spotkania edukacyjne, turystyczne i historyczne. Przy nowym obiekcie ma powstać mini park z przystankiem dla rowerów i dostępem do toalety.









Napisz komentarz
Komentarze