Reklama

Powiat da pieniądze na odwodnienia w Otwocku, ale radni pokłócili się o Warszawską

Zaczęło się od odwodnień, a skończyło na politycznych przepychankach i wypominaniu dawnych spraw.
Powiat da pieniądze na odwodnienia w Otwocku, ale radni pokłócili się o Warszawską
Na skrzyżowaniu ul. Batorego i ul. Przewoskiej w Otwocku ma powstać nowe odwodnienie.

Autor: Agnieszka Jaskulska

Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Otwockiego radni zajmowali się m.in. odwodnieniami na terenie Otwocka. Starosta Tomasz Laskus zgłosił autopoprawkę do zmian w budżecie, która obejmowała dwa zadania drogowe. Pierwsze to wykonanie odwodnienia przy ul. Karczewskiej, na wysokości Szkoły Podstawowej nr 1, za 150 tys. zł. Drugie dotyczy skrzyżowania ul. Świderskiej i ul. Górnej, gdzie prace mają kosztować ok. 190 tys. zł. Źródłem finansowania ma być rezerwa inwestycyjna (ok. 340 tys. zł). 

Parking, którego nie ma 

To wywołało dyskusję. Radny Zbigniew Szczepaniak przyznał, że z rezerwy inwestycyjnej można korzystać, ale zwrócił uwagę, że powiat sięga po pieniądze na nowe zadania, podczas gdy nie wszystkie wcześniejsze inwestycje zostały zrealizowane w całości. Chodziło mu o modernizacji ul. Warszawskiej, na wysokości przejścia podziemnego i teatru w Otwocku, gdzie na wysokości dawnego PTTK-u miał być parking. – W projekcie było zaplanowanych kilkanaście miejsc parkingowych – mówił radny Zbigniew Szczepaniak. 

Podkreślał, że nie chodziło o wpisywanie do budżetu nowego zadania, lecz o prace, które były częścią modernizacji ul. Warszawskiej, bo na to zadanie były przeznaczone konkretne pieniądze. 

„Konserwator już dawno zszedł” 

Radny Szczepaniak przypomniał, że podczas jednej z wcześniejszych sesji padła deklaracja, że parkingi zostaną zrobione, gdy tylko przestanie blokować je konserwator zabytków. Chodziło o fragmenty murów i kolumn dawnej Synagogi Goldbergów, na które natrafili robotnicy podczas robót na ul. Warszawskiej w czerwcu 2024 r. – Konserwator już dawno zszedł, a zapowiadanych miejsc parkingowych nadal nie ma – podkreślał Szczepaniak. 

Przewodnicząca Rady Powiatu Grażyna Kilbach próbowała zakończyć ten wątek. Zwróciła uwagę, że sprawa ul. Warszawskiej powinna zostać omówiona przy innej okazji, bo podczas sesji radni zajmowali się zmianami w budżecie i autopoprawką.  

Ul. Warszawska na wysokości dawnego PTTK-u. Fot. Agnieszka Jaskulska

Radny pyta, urząd sprawdzi 

W dyskusji głos zabrał też radny Dariusz Kołodziejczyk, który dociekał o to, na jakim etapie są formalności związane z odwodnieniami. Konkretnej odpowiedzi jednak nie usłyszał. Jedna z urzędniczek odpowiedziała, że nie jest w stanie od razu udzielić informacji i musi to sprawdzić. Finalnie rada pozytywnie przegłosowała autopoprawkę starosty. 

„Dlaczego pan głosował przeciw?” 

Po głosowaniu temat wrócił jeszcze w wymianie zdań między radnymi. Dariusz Kołodziejczyk zapytał Zbigniewa Szczepaniaka, dlaczego głosował przeciw, skoro pieniądze na odwodnienia pochodzą z rezerwy inwestycyjnej i nie są zabierane z ul. Warszawskiej.

Radny Szczepaniak odpowiedział, że popiera inwestycje dla mieszkańców Otwocka, ale nie zgadza się z sytuacją, w której powiat rozpoczyna kolejne zadania, a nie zakończył innych, jak budowa miejsc parkingowych na ul. Warszawskiej. – Dlatego głosowałem przeciw – podkreślał radny Szczepaniak. 

„W kwestii odwodnień powinien pan milczeć” 

Dyskusja zaostrzyła się po wypowiedzi członka zarządu powiatu Pawła Walo. Nawiązał on do czasu, gdy Szczepaniak był prezydentem Otwocka, i stwierdził, że w sprawie odwodnień ulic były prezydent miasta powinien być ostrożny w ocenach. – Pan budował jedną ulicę rocznie, a teraz buduje się kilka. Nie chcę być przykry, ale w kwestii odwodnień powinien pan milczeć – mówił Paweł Walo. 

Szczepaniak odpowiedział, że takie słowa są nie na miejscu. – Nie chcę być ordynarny, ale to, co pan mówi, jest poniżej pasa. Jeśli chce pan rozmawiać o tym, co przez 12 lat zrealizowałem jako prezydent, możemy dyskutować, ale bez takiego tonu i insynuacji – ripostował radny.

Kołodziejczyk studzi emocje 

Radny Dariusz Kołodziejczyk próbował zakończyć wymianę zdań i wrócić do głównego tematu. Podkreślał, że w przypadku odwodnień chodzi o problem mieszkańców, m.in. przy Szkole Podstawowej nr 1, gdzie po opadach pojawia się duże rozlewisko wody. Zaznaczył też, że jeżeli przy ul. Warszawskiej brakuje pieniędzy albo trzeba dokończyć jakiś zakres prac, należy złożyć w tej sprawie osobny wniosek. 

Szczepaniak doprecyzował, że nie chodzi mu o nowe przedsięwzięcie. Według niego miejsca parkingowe były częścią wcześniejszej inwestycji na ul. Warszawskiej. Jak mówił, przetarg obejmował modernizację tej ulicy razem z parkingami, a pieniądze na ten cel były zabezpieczone w trakcie realizacji zadania. W jego ocenie dopiero późniejsze zmiany sprawiły, że części prac nie wykonano. 

Paweł Walo zapowiedział, że sprawa ul. Warszawskiej zostanie sprawdzona. – Nie bardzo pamiętam tę inwestycję, ale wyjaśnimy to z dyrektorem Zarządu Dróg Powiatowych i ustalimy, co dalej – zapewniał członek zarządu powiatu. Ostatecznie rada przyjęła zmiany w budżecie. Za uchwałą głosowało 19 radnych.

Szczepaniak chciał szybkiej odpowiedzi

Na koniec sesji do sprawy ul. Warszawskiej wrócił jeszcze raz radny Zbigniew Szczepaniak. Dopytywał, czy starosta i zarząd powiatu mogą w ciągu 3 dni przyjrzeć się sprawie niewykonanych miejsc parkingowych i udzielić odpowiedzi. Członek zarządu Paweł Walo odpowiedział: – Nie jesteśmy w stanie tego zrobić w trzy dni. W stosownym czasie odpowiemy – zapewniał członek zarządu powiatu. 

Na to radny Szczepaniak: – Panie, nie mówię o zrobieniu parkingu, tylko o przyjrzeniu się sprawie i udzieleniu odpowiedzi – odpowiadał Szczepaniak.

Walo odparł, że dostosuje się do tego oczekiwania, ale ponownie odniósł się do czasu, gdy Szczepaniak był prezydentem Otwocka. – Ja się dostosuję. Pan usuwał „wielką dziurę” w centrum wiele lat i my też będziemy szybko działali – odpowiedział złośliwe Walo.

Część odwodnień już gotowa 

Radny Dariusz Kołodziejczyk przypominał też, że odwodnienia w Otwocku są realizowane nie tylko w ramach najnowszej zmiany w budżecie. W ramach wcześniejszego porozumienia powiat przeznaczył 350 tys. zł na zakup materiałów, a roboty realizuje OPWiK.

Część prac jest już gotowa. Tak jest na skrzyżowaniu ul. Przewoskiej z ul. Olszową oraz przy ul. Batorego, na wysokości działki nr 5/3. Trwają prace przy ul. Mieszka I, obok Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. 

Na liście są też kolejne miejsca do zrobienia: ul. Majowa między ul. Krótką i ul. Szczyglą, ul. Kraszewskiego od ronda w Świdrach Wielkich do ronda na wysokości ul. Batorego i ul. Warsztatowej, skrzyżowanie ul. Karczewskiej z ul. Lennona oraz skrzyżowanie ul. Narutowicza z ul. Niezapominajki. Zaplanowano również prace na skrzyżowaniu ul. Przewoskiej i ul. Batorego. Tam zbiornik ma zostać zastąpiony studnią.

Na skrzyżowaniu ul. Batorego i ul. Przewoskiej w Otwocku ma powstać nowe odwodnienie. Fot. Agnieszka Jaskulska 

Czytaj także:

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze

Reklama
Reklama
TYNKI GIPSOWE I TRADYCYJNE TYNKI GIPSOWE I TRADYCYJNE Tynki gipsowe i tradycyjne, zapraszam do kontaktu 604415352Kompleksowe prace tynkarskie w Twoim domu.Od ponad 20 lat specjalizujemy się w wykonywaniu cementowo-wapiennych i gipsowych tynków maszynowych oraz tradycyjnych. Wyróżnia nas wieloletnie doświadczenie i wąska specjalizacja, dzięki której możesz zyskać pewność, że Twoje tynki będą wykonane bardzo szybko i solidnie. Nasz zespół tynkarski pracuje przede wszystkim na terenie województwa mazowieckiego. Realizujemy zlecenia zarówno w budynkach użyteczności publicznej oraz w magazynach, jak również w domach jednorodzinnych i mieszkaniach. Wszystko po to, by pomieszczenia były perfekcyjnie chronione przed czynnikami zewnętrznymi. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą oraz do kontaktu.Tynki maszynoweStworzone z myślą o tynkowaniu większych powierzchni, pozwalają na efektywniejsze zabezpieczanie ścian w porównaniu do metod klasycznych. Tynki maszynowe wykonuje się przy wykorzystaniu aplikacji maszynowych, dzięki czemu sam proces nakładania tynku jest bardzo szybki. Ten rodzaj tynków bywa często stosowany np. w hotelach czy w szpitalach, a także w innych budynkach wyróżniających się dużym metrażem. Co ważne, tynkowane maszynowe może przebiegać nawet 3 razy szybciej w porównaniu do tradycyjnego tynkowania z wykorzystaniem betoniarki. To optymalny wybór dla osób, którym zależy na maksymalnym skróceniu prac wykonawczych.Tynki cementowo-wapienneTradycyjne, solidne tynki, które można stosować zarówno we wnętrzach pomieszczeń, jak i na zewnątrz. Ich zaletą jest duża wytrzymałość i zapewnienie lepszej ochrony ścian przed pękaniem. Ponadto tynki cementowo-wapienne pochłaniają nadmiar wilgoci, a więc chronią przed rozwojem grzybów na ścianach. To optymalny wybór dla całego domu, w tym do miejsc typu kuchnia czy łazienka. Tynki cementowo-wapienne wyróżnia doskonała trwałość, dlatego często wybiera się je do pomieszczeń, w których łatwo o uszkodzenia mechaniczne, np. do warsztatów. Nakładanie takiego tynku jest jednak pracochłonne, dlatego warto wybierać do tego zadania doświadczoną ekipę.Tynki gipsoweUniwersalny sposób tynkowania ścian, który zapewnia perfekcyjnie gładką powierzchnię. Tynki gipsowe są jedną z najchętniej wybieranych metod gipsowania ścian oraz sufitów. Taki tynk gwarantuje uzyskanie maksymalnie gładkiej powierzchni w pomieszczeniu, dzięki czemu nie musisz stosować opcjonalnej warstwy gładzi. Jednocześnie tynki gipsowe wyróżniają się przyjaznym, ekologicznym składem, dlatego są częstym wyborem do domów czy mieszkań. Ułatwiają też utrzymanie optymalnego poziomu wilgotności w pomieszczeniach, a więc w efekcie powietrze w pokoju nie jest ani zbyt suche, ani zbyt wilgotne. Nie powinno się jednak stosować ich w miejscach, w których wilgotność przekracza 70%.https://tynki-maszynowe.eu/ Jeśli jesteś zainteresowany usługami tynkowania w województwie mazowieckim, skontaktuj się z nami, by zarezerwować ekipę jeszcze dziś! Nie musisz czekać wiele miesięcy na wolny termin. W firmie Wukowicz pracuje aż 12 różnych ekip tynkarskich. Dzięki temu możemy zagwarantować ciągłość tynkowania w Warszawie i innych miastach na terenie województwa mazowieckiego. Postaw na dobrą jakość, sprawdzoną firmę i szybką realizację. Wybierz usługi tynkarskie PPHU Tynki Karol Wukowiczi ciesz się solidnym wykonaniem! 
Reklama