Kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela wpisany został do rejestru zabytku w 1962 roku. Wraz z nim na liście pojawiła się brama, dzwonnica oraz cmentarz przykościelny z 1736 rok. Zabytek czeka renowacja, na którą gmina otrzymała aż 1,3 mln zł dofinansowania w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
– W ramach zadania wykonana zostanie fumigacja budynku kościoła oraz roboty polegające na zabezpieczeniu ścian i stropów, tj. wykonanie konstrukcji wsporczych usztywniających ściany i podpierających od spodu konstrukcję stropu. To pierwszy etap ogromnego przedsięwzięcia, jakim jest remont dachu zabytkowego kościoła w Warszawicach – przekazała gmina Sobienie-Jeziory.
Historyczny obiekt
Gmina przytoczyła także krótką historię losów kościoła.
– Kościół został ufundowany przez Dorotę z Przebendowskich oraz jej męża Franciszka Bielińskiego, wojewodę chełmińskiego, marszałka wielkiego koronnego. Obiekt stanowi szczególną wartość w krajobrazie kulturowym prawobrzeżnego Mazowsza. Należy do jednych z niewielu drewnianych obiektów sakralnych, jakie przetrwały do naszych czasów – podkreśla urząd.
Wnętrze kościoła zachwyca elementami zdobień. Detale pochodzą z różnych okresów, część nawet sprzed ponad 700 lat.
– Został wzniesiony z zastosowaniem konstrukcji zrębowej i oszalowany deskami w układzie pionowym. Jego program użytkowy, a także związany z tym ściśle plan oraz układ przestrzenny, wywodzą się ze średniowiecza. Jest świetnym przykładem zachowywania tradycji w budownictwie drewnianym, gdzie wypracowane formy utrzymywały się przez stulecia. W lewym bocznym ołtarzu z XIX w. znajduje się cenna rzeźba gotycka Madonny z Dzieciątkiem, pochodząca z lat ok. 1370-1380. Na belce tęczy umieszczony jest krucyfiks z 1 poł. XVIII wieku. Zabytkiem jest również murowana dzwonnica z początku XX w – dodaje gmina.
Napisz komentarz
Komentarze