Przeczytaj!
Reklama

Wyniki ankiety dotyczącej odstrzału dzików w Otwocku i okolicach

W lutym przeprowadziliśmy ankietę, pytając mieszkańców o opinię na temat planowanego redukcyjnego odstrzału dzików w Otwocku i okolicach.
Wyniki ankiety dotyczącej odstrzału dzików w Otwocku i okolicach

Nasze pytanie dotyczyło decyzji otwockiego starosty, który na wniosek prezydenta Otwocka wydał zgodę na odstrzał 80 dzików na terenie miasta. Urząd wskazał nawet konkretne obszary na obrzeżach Otwocka, gdzie miałby zostać przeprowadzony odstrzał. Dotychczas jednak nie podjęto żadnych działań, i niewykluczone, że sprawa zakończy się jedynie na dyskusjach w samorządach, ponieważ brakuje regulacji w przepisach. Wyniki ankiety przesłaliśmy do Urzędu Miasta Otwock i Starostwa Powiatowego w Otwocku. 

W ankiecie, która trwała od 4 lutego do 4 marca br. (do godz. 23:59), wzięło udział kilka tysięcy osób – oddano 4452 głosy. Zdecydowana większość (ponad 80%) respondentów sprzeciwiła się odstrzałowi redukcyjnemu. Ponad 800 osób uważa, że takie działania są potrzebne. 

Wyniki ankiety:
  • TAK, redukcyjny odstrzał jest konieczny – 19% (831 głosów)
  • NIE, jestem przeciwny odstrzałowi – 81% (3601 głosów)
  • Nie mam zdania – 0% (20 głosów)

Dlaczego „nie” strzelać?

Pod naszymi filmami i artykułami często toczy się gorąca dyskusja na temat tych zwierząt. Przeciwnicy redukcyjnego odstrzału dzików argumentują, że jest to nieetyczne i okrutne rozwiązanie, które nie rozwiąże problemu na dłuższą metę, ponieważ na miejsce odstrzelonych zwierząt szybko pojawią się nowe. Podkreślają, że odstrzał może stanowić zagrożenie dla mieszkańców i zwierząt domowych, a także negatywnie wpłynąć na ekosystem, zakłócając naturalną równowagę. Zamiast zabijania dzików, proponują bardziej humanitarne metody, takie jak budowa ogrodzeń, kontrola odpadków żywnościowych czy programy sterylizacji. 

Dlaczego „tak”?

Natomiast zwolennicy redukcyjnego odstrzału dzików podkreślają, że jest to konieczne ze względu na rosnącą populację tych zwierząt, która prowadzi do licznych problemów. Przede wszystkim wskazują na zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców – dziki coraz częściej pojawiają się w osiedlach, parkach i na drogach, powodując wypadki oraz straszą ludzi i atakują np. psy. Zwolennicy odstrzału zwracają również uwagę na zniszczenia w rolnictwie i przestrzeni miejskiej oraz uprawach, ponieważ dziki rozkopują trawniki, niszczą ogrody i pola uprawne, powodując duże straty finansowe. Podkreślają, że dotychczasowe metody, takie jak płoty, odstraszacze dźwiękowe czy edukacja mieszkańców w zakresie ograniczenia dostępu do pożywienia dla dzików, nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. W ich opinii kontrolowany odstrzał jest jedynym skutecznym sposobem na ograniczenie liczby dzików i poprawę bezpieczeństwa, zwłaszcza że w innych miastach podobne działania przyniosły pozytywne efekty.

Ul. Mazowiecka w Otwocku. Fot. Katarzyna Murzyńska
Józefów. Fot. Pan Piotr
Otwock. Fot. Agnieszka Jaskulska
 

Czytaj także:

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze