W środę, 7 maja, od godz. 9.00 w akcję zaangażowało się ponad 100 osób z różnych jednostek, m.in. kryminalni z Komendy Głównej i Stołecznej Policji, funkcjonariusze z psami tropiącymi, policjanci z otwockiej komendy, a także z komisariatu rzecznego KSP, 18. Stołeczna Brygada Obrony Terytorialnej (WOT), a także Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza Służby Ratownictwa Specjalistycznego.
– Z oddziału zamkniętego szpitala psychiatrycznego w powiecie otwockim oddaliło się sześć osób, które mogą stanowić poważne zagrożenie, zarówno dla siebie, jak i dla innych – informuje Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza SRS. – Wśród zaginionych są osoby z różnymi schorzeniami, m.in. weteran wojenny z zespołem stresu pourazowego po służbie w Afganistanie, młoda kobieta z tendencjami samobójczymi, agresywny schizofrenik, pacjent cierpiący na padaczkę alkoholową oraz narkoman. Część z nich może być uzbrojona lub zachowywać się w sposób nieprzewidywalny. Poszukiwania obejmują obszar 500 hektarów, w tym lasy, pola oraz tereny podmokłe – wyjaśnia grupa poszukiwawcza SRS. I dodaje, że do działań wykorzystano m.in. psy mantrailingowe, drony z kamerami termowizyjnymi oraz zaawansowane systemy. Ale spokojnie! – To tylko ćwiczenia, które odbyły się na terenie gminy Karczew – zapewnia SRS.
Ćwiczenia wzmocniły współpracę między służbami, pozwoliły na testowanie procedur oraz wymianę wiedzy praktycznej. Były to jedne z najbardziej zaawansowanych ćwiczeń z zakresu poszukiwań osób zaginionych w regionie, które znacząco podnoszą gotowość ratowników i służb mundurowych.
W ostatnich latach w powiecie otwockim przeprowadzono szereg spektakularnych ćwiczeń różnych służb mundurowych, m.in. symulację wypadku masowego w centrum Otwocka, pożaru i ewakuacji w OPWiK czy symulację zderzenia pociągu pasażerskiego z busem.








Napisz komentarz
Komentarze