Noc Muzeów to coroczna akcja kulturalna, podczas której muzea, galerie i inne instytucje kultury w całej Polsce otwierają swoje drzwi po zmroku, zapewniając darmowy wstęp oraz wyjątkowe atrakcje przygotowane specjalnie na tę noc. Jakie wydarzenia zaplanowano w powiecie otwockim?
Noc z duchami nad Rokolą
W sobotę, 17 maja pałac w Otwocku Wielkim (ul. Zamkowa 49, gmina Karczew) otwiera swoje drzwi na noc pełną tajemnic, historii i niezwykłych spotkań. Wstęp wolny.
W godzinach 18.00–22.00 odwiedzający będą mieli okazję zwiedzić pałacowe wnętrza w zupełnie nowym świetle – i to dosłownie. W zabytkowych salach, przy wybranych eksponatach, pojawią się młodzi przewodnicy – uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Glinkach oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Otwocku Wielkim. W ramach projektu „Opowiem Ci historię” wcielą się w rolę narratorów i opowiedzą, co kryje się za muzealnymi przedmiotami. Ich prezentacje, podzielone na dwie tury (18:00–19:00 i 19:00–20:00), pozwolą spojrzeć na zbiory muzealne oczami młodych odkrywców i narratorów.
O 20:00 w dawnej sali jadalnej Justyna Grabowska zabierze uczestników w dźwiękowo-literacką podróż do Uroczyska Rokola – pradawnej puszczy, która niegdyś otaczała pałacowe jezioro. Opowieść o mgle, drzewach i duchach, które być może nadal czuwają nad tym miejscem, będzie idealnym przystankiem na wieczorną zadumę.
Finał wydarzenia (21:00–21:30) rozegra się w reprezentacyjnym Westybulu na pierwszym piętrze. Kaja Wyszomirska odkryje przed publicznością symbolikę mitologicznych dekoracji i przedstawi tajemnice groty Bielińskich – przestrzeni, gdzie sztuka, historia i wyobraźnia splatają się w jedno.
Pałac w Otwocku Wielkim to jedna z najpiękniejszych barokowych rezydencji w Polsce, malowniczo położona na wyspie jeziora Rokola, na obrzeżach Otwocka. Zbudowany na przełomie XVII i XVIII wieku dla kanclerza wielkiego koronnego Kazimierza Ludwika Bielińskiego, był świadkiem licznych wydarzeń politycznych i kulturalnych epoki saskiej.
Otwock – Archiwum z historią
Podczas Nocy Muzeów Archiwum Państwowe przy ul. Górnej 7 w Otwocku, zaprasza od godziny 17:00 na wystawę rocznicową „Działamy dla Was już 70 lat!”. – Chętni będą mogli wypełnić krzyżówkę nawiązującą do wystawy rocznicowej. Będzie też kącik dla najmłodszych z kolorowankami, puzzlami i rebusami. W gablotach zaprezentujemy najciekawsze dokumenty z naszych zbiorów – zapraszają organizatorzy.
Celestynów – „Noc Bohaterów” przeniesiona na inny termin
Wydarzenie „Noc Bohaterów” oraz towarzyszący mu piknik historyczny, zaplanowane na sobotę, 17 maja w ramach Nocy Muzeów, zostały przełożone z powodu intensywnych opadów deszczu. Nowy termin wydarzenia to sobota, 24 maja, w godzinach 18:00–23:00. W programie jest m.in. gra terenowa „Bądź sprawny jak Zawiszak”, pokazy grup rekonstrukcyjnych, wystawy militariów oraz warsztaty ślusarskie i odlewanie figurek, szpital polowy i armata z Powstania Warszawskiego, a także piękny pokaz tańca Charleston.
Podniebne show nad Wisłą także odwołane
Fiesta balonowa na Plaży Romantycznej w Wawrze została przełożona z 17 maja na 15 czerwca z powodu złej pogody. To już 4. edycja wydarzenia, które łączy pasję do lotnictwa, rodzinne atrakcje i zabawę na świeżym powietrzu.
NOC MUZEÓW W WARSZAWIE
Gratka na miłośników kolei
Stacja Muzeum przygotowała dla amatorów nocnego zwiedzania moc kolejowych atrakcji. W programie m.in. plenerowy koncert z piosenkami z lat 50. i 60., rekonstrukcja restauracji Wars na dworcu Warszawa Główna, nocne oprowadzanie po skansenie lokomotyw, gry planszowe o tematyce kolejowej, symulator lokomotywy EU07 oraz bezpłatne przejazdy pociągami Kolei Mazowieckich i POLREGIO między Warszawą Główną a Warszawa Zachodnią. Noc Muzeów w Stacji Muzeum rozpocznie się o godz. 19. Szczegóły na: www.stacjamuzeum.pl
Barwy holi
Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie podczas Nocy Muzeów będzie inspirowało się kulturą hinduizmu. Od godz. 18 do godz. 00.30 na zwiedzających czekają m.in. oprowadzania kuratorskie po wystawie czasowej „Barwy holi”, warsztaty z indyjskiego tańca kathak czy zabawy plastyczne dla najmłodszych. Szczegóły na stronie www.muzeumazji.pl
Zwiedzanie teatru
Atrakcje na Noc Muzeów przygotował również Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana. Podczas tej wyjątkowej nocy na scenę, zamiast aktorów, wejdą widzowie. Zwiedzający będą mieli okazję doświadczyć tego, czego nie widać z perspektywy widza. Dowiedzą się, jak szybko porusza się scena obrotowa, z czego jest wykonana scenografia i jak szyje się peruki. Podczas wydarzenia dostępne do zwiedzania będą kulisy, garderoby oraz pracownie rzemieślnicze, w których powstają elementy sceniczne. Teatr Polski będzie otwarty dla odwiedzający od godz. 21.30 do godz. 1.30. Zwiedzanie będzie trwało około 50 minut i odbędzie się w grupach 30-osobowych. Wstęp bezpłatny, a ilość miejsc ograniczona.
Spacer z przewodnikiem
Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza od godz. 17 zaprasza na spacery z warszawskim przewodnikiem połączone z wizytami w Muzeum Marii Dąbrowskiej (ul. Progi 1 m. 13) i w Muzeum Andrzeja Struga (Al. Niepodległości 210 m. 10). Ponadto w siedzibie głównej na rynku starego miasta od godz. 19 będą dostępne wystawy stałe dla odwiedzających. W Noc Muzeów otwarte będą również dwa inne oddziały – Muzeum Władysława Broniewskiego (ul. Jarosława Dąbrowskiego 51) i Gabinet Melchiora Wańkowicza (Magazyn Zbiorów, ul. Trawiasta 29).
Dla fanów historii
W Muzeum Historii Ruchu Ludowego będzie można zwiedzić wystawy: „Święty Jan Paweł II. W 105. rocznicę urodzin”, „Adam Chętnik w 140. rocznicę urodzin, „Nowe nabytki MHPRL”, Galeria Ogrodowa Rzeźby, „Żółta Karczma” oraz „Narzędzia rolnicze i prace polowe”. Przy okazji tego wydarzenia odbędzie się występ Kapeli Kurpiowskiej. Szczegóły na stronie www.mhprl.pl
Retro koncert
Muzeum Niepodległości zaprasza na tegoroczną Noc Muzeów od godz. 18. W programie m.in. retro koncert, warsztaty „Gabinet heraldyczno-genealogiczny czy zwiedzanie kilku wystaw stałych – „Z Orłem Białym przez wieki. Symbol władców, państwa i narodu”, „Historia Pałacu”, „Polonia Restituta. O niepodległości i granice 1914 – 1921” oraz „Kresy i bezkresy w zbiorach Muzeum Niepodległości w Warszawie”. Więcej na: www.muzn.pl
Noc na sportowo
Podczas tegorocznej Nocy Muzeów w Muzeum Sportu i Turystyki przygotowało wiele atrakcji. Poza zwiedzaniem odświeżonej ekspozycji „Dzieje polskiego sportu i olimpizmu” odbędzie się również Konwent Kolekcjonerów Koszulek Piłkarskich i Sportowych. Ponadto tego wieczoru zaplanowano m.in. pokazy walk na miecze świetlne w wykonaniu Akademii SaberArts, pokazy Bocci oraz łucznictwa dla najmłodszych. Będzie można także spotkać się z wybitnymi osobistościami świata sportu oraz posłuchać ich niesamowitych historii. Więcej informacji na stronie www.muzeumsportu.waw.pl





Napisz komentarz
Komentarze