Urządzenia są dostępne całodobowo, a ich lokalizacja została dobrana tak, by zapewnić szybki dostęp w sytuacjach zagrożenia życia.
Nowe defibrylatory pojawiły się w pięciu punktach miasta:
- przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Olofa Palmego (ul. Mickiewicza 11),
- przy Szkole Podstawowej nr 2 im. Romualda Traugutta (ul. Sienkiewicza 2),
- przy Szkole Podstawowej nr 3 im. Łączniczek Armii Krajowej (ul. Leśna 39),
- przy Miejskim Przedszkolu nr 2 (ul. Sosnowa 17),
- przy wejściu do dolnego kościoła parafii Matki Bożej Częstochowskiej (ul. 3 Maja).
Szóste urządzenie zostanie zainstalowane we wrześniu lub październiku 2025 roku w rejonie nowej siedziby Miejskiego Przedszkola nr 1 przy ul. Grottgera.
Każdy z defibrylatorów umieszczono w specjalnej, ogrzewanej gablocie, zintegrowanej z miejskim systemem monitoringu. Otwarcie skrzynki uruchamia alarm świetlno-dźwiękowy i natychmiast powiadamia Straż Miejską. Dodatkowo urządzenia wyposażone są w moduł GPS, który pozwala śledzić ich lokalizację w przypadku przemieszczenia.
Nowoczesne AED są intuicyjne w obsłudze i przeznaczone również dla osób bez wykształcenia medycznego. Po naklejeniu elektrod, urządzenie samo przeprowadza analizę EKG i – jeśli to konieczne – dostarcza impuls elektryczny, który może uratować życie osoby z nagłym zatrzymaniem krążenia. Komendy głosowe prowadzą użytkownika krok po kroku przez cały proces.
Zanim defibrylatory pojawiły się w przestrzeni publicznej, w mieście zorganizowano serię szkoleń z udzielania pierwszej pomocy i obsługi AED. Odbyły się one m.in. w szkołach, przedszkolach, Miejskim Ośrodku Kultury, Bibliotece Miejskiej, klubie sportowym MLKS Józefovia, a także w Urzędzie i Radzie Miasta. Na wrzesień zaplanowano kolejne spotkania.
Celem projektu jest zwiększenie bezpieczeństwa i świadomości wśród mieszkańców. Szybka reakcja w sytuacji zagrożenia życia może uratować czyjeś serce – i życie.
Napisz komentarz
Komentarze