Rzeka Świder przepływa przez kilka gmin powiatu otwockiego. Jej dziki charakter, z licznymi płytkimi odcinkami, przyciąga miłośników natury i spokojnego wypoczynku. Organizowane są tam m.in. spływy kajakowe oraz ogniska. Niestety, pomimo swojego uroku i potencjału, na niektórych odcinkach zdarza się, że do wód Świdra trafiają nieoczyszczone lub słabo oczyszczone ścieki z gospodarstw domowych. Zdarza się również, że nieodpowiedzialne osoby myją przy rzece samochody. Poza tym w rzece zalega też wiele śmieci, butelek, opon, plastikowych worków, folii, szkła, metalowych puszek oraz innych odpadów porzuconych przez mieszkańców czy osoby korzystające z rekreacji. Mimo akcji sprzątania organizowanych przez różne organizacje wciąż w rzece zalega wiele śmieci.
Emocje budzi także rura z oczyszczalni ścieków w Józefowie. Przypominamy, że na wysokości otwockiej plaży miejskiej oraz mostu dawnej kolejki wąskotorowej znajduje się rura zrzutowa, która po rygorystycznym procesie oczyszczania, nadzorowanym przez odpowiednie służby, odprowadza oczyszczoną wodę z oczyszczalni ścieków w Józefowie do rzeki Świder.
Jakie są wyniki badania?
Co roku w sezonie letnim Urząd Miasta Otwock przeprowadza badania jakości wody. Niedawno takie badania wykonało na zlecenie miasta akredytowane laboratorium GBA Polska. Dotyczyły one próbek pobranych 30 czerwca br. z okolic plaży miejskiej przy ul. Turystycznej. Jak podkreśla otwocki ratusz, wyniki potwierdziły, że woda jest, czyta pod względem mikrobiologicznym i spełnia wymagania dotyczące jakości wody w kąpieliskach oraz miejscach okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli. Analiza wykazała śladowe ilości zanieczyszczenia bakteriologiczne:
- Enterokoki: 30 NPL/100 ml (dopuszczalna wartość dla dobrej jakości wody: ≤ 400 NPL/100 ml).
- Escherichia coli: 77 NPL/100 ml (dopuszczalna wartość dla dobrej jakości wody: ≤ 1000 NPL/100 ml).
Ratusz ostrzega
Otwocki urząd ostrzega jednak, że należy pamiętać, że rzeka Świder nie posiada statusu wyznaczonego kąpieliska ani miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli. Oznacza to, że pomimo potwierdzonej czystości wody, wszelkie decyzje o kąpieli w rzece podejmowane są na własną odpowiedzialność, bez nadzoru ratowniczego czy infrastruktury typowej dla oficjalnych miejsc do kąpieli.




Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze