W Otwocku trwają przygotowania do kolejnego ważnego kroku – budowy ogólnodostępnej pijalni wód oligoceńskich, która ma powstać przy miejskim parku, w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 12 i ul. Andriollego. Dzięki temu Otwock ma szansę odzyskać uzdrowiskowy charakter, jaki z dumą nosił w latach międzywojennych.
Ciepło z głębin i krystaliczna woda sprzed milionów lat
Jeszcze w ubiegłym roku zakończono pierwszy z dwóch odwiertów – geotermalny. Z głębokości ponad 1600 metrów wypłynęła tam gorąca woda o temperaturze 40°C. Dzięki tej inwestycji miasto ma ambitne plany, m.in. uniezależnić energetycznie osiedla mieszkalne (woda ma zasilić system grzewczy), podłączyć źródło do kompleksu basenów, który jest obecnie w zaawansowanej budowie, a także przywrócić miastu jego uzdrowiskowy charakter. Natomiast w maju tego roku zakończono drugi odwiert – tym razem do warstwy oligoceńskiej. Z głębokości 300 metrów popłynęła czysta, artezyjska woda o bardzo dobrej jakości, bogata w naturalne minerały, takie jak wapń, magnez czy sód, którą można pić prosto ze źródła.
Kolejny etap
Obecnie trwa porządkowanie terenu po odwiertach. Wykonawca zabezpieczył oba ujęcia wody i zlikwidował tymczasowy zbiornik, do którego wcześniej trafiała zrzutowa gorąca woda z odwiertu geotermalnego. Teren został wyrównany i przygotowany pod kolejne etapy inwestycji. Miasto przygotowuje się również do budowy ogólnodostępnej, eleganckiej pijalni wód oligoceńskich. Budynek zostanie wkomponowany w otoczenie parku. Jak podkreśla otwocki ratusz pijalnia, będzie utrzymana w stylu świdermajer, charakterystycznym dla lokalnej architektury. Jasne kolory, rzeźbione detale i drewniane wykończenia nadadzą jej lekkości i elegancji. Obiekt zostanie również ozdobiony figurą Hygei, greckiej bogini zdrowia, której wizerunek znajduje się także w herbie miasta, symbolicznie podkreślając uzdrowiskowy charakter miejsca. Przypominamy, że Otwock w 1927 roku uzyskał status uzdrowiska, ale go utracił w 1967 roku, głównie z powodu zmian administracyjnych i strukturalnych wpływających na funkcjonowanie miasta jako ośrodka leczniczego.
Przypominamy, ze oba odwierty w Otwocku, zostały sfinansowane z rządowych funduszy – pierwszy kosztował ponad 11 mln zł, a drugi – około 1,5 mln zł.













Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze