Otwock odda hołd bohaterom Powstania Warszawskiego. Z tej okazji władze miasta przygotowały dwudniowy program uroczystości rocznicowych, które odbędą się 31 lipca i 1 sierpnia. To ważny moment dla całej społeczności oraz okazja do wspólnego przeżywania historii, budowania pamięci i uhonorowania tych, którzy w 1944 roku walczyli o wolność.
Msza święta w intencji Ojczyzny
Obchody rozpoczną się w czwartek, 31 lipca o godz. 17:00 mszą świętą w intencji Ojczyzny w parafii pw. św. Wincentego á Paulo.
Interaktywna wystawa i uroczystości
Główne uroczystości zaplanowano na czwartek, 1 sierpnia. Od godz. 10:00 do 22:00 w centrum miasta, przy ul. Powstańców Warszawy, będzie dostępna interaktywna wystawa „Kartka z Powstania”. Dzięki nowoczesnej technologii wirtualnej rzeczywistości (VR) i specjalnym goglom, uczestnicy przeniosą się w realia tamtych dni, dając możliwość głębszego zrozumienia historii.
W czwartek o godz. 16:45 na skwerze Szarych Szeregów przy Teatrze Miejskim (ul. Armii Krajowej) rozpocznie się oficjalna część obchodów. Tradycyjnie o godz. 17:00, czyli w godzinę „W”, na terenie całego miasta zawyją syreny alarmowe, przypominając o chwili wybuchu Powstania Warszawskiego. W dalszej części uroczystości odbędą się występy artystyczne, przemówienia okolicznościowe, ceremonia złożenia kwiatów oraz prezentacja przygotowana przez dzieci z Przedszkola nr 18.
Wieczorny koncert
Wieczorem, o godz. 20:00, na Scenie Centrum rozpocznie się koncert pod hasłem „Śpiewamy piosenki powstańcze w Otwocku”. Wystąpi Amatorski Chór Pieśni Ważnych wraz z gośćmi, pod kierownictwem Magdaleny Laskowskiej. To muzyczne spotkanie z pieśnią patriotyczną będzie nie tylko hołdem dla historii, ale również wzruszającym akcentem wspólnej tożsamości.
Utrudnienia drogowe
W związku z organizacją obchodów, 1 sierpnia w godz. 16:45–18:00 ulica Hoża zostanie czasowo zamknięta dla ruchu. Objazd wyznaczono ulicami: Powstańców Warszawy, Kruczą oraz Kazimierza Pułaskiego.
Powstanie Warszawskie – symbol walki o wolność
Powstanie Warszawskie to jedno z najważniejszych i zarazem najbardziej tragicznych wydarzeń w historii Polski. Powstanie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku, było zbrojnym zrywem polskiego ruchu oporu przeciwko niemieckiemu okupantowi. Trwało 63 dni i choć zakończyło się klęską militarną, stało się symbolem heroizmu, odwagi oraz niezłomnej walki o wolność i niepodległość Ojczyzny. Mimo ogromnych strat i zniszczeń pamięć o Powstańcach wciąż jest pielęgnowana i stanowi ważny element polskiej tożsamości narodowej.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze