Świątynia została wzniesiona w 1928 roku na terenie przy ówczesnej ulicy Mlądzkiej 30, obecnie jest to róg ulic Żeromskiego i ul. Reymonta w Otwocku. Modernistyczna synagoga została ufundowana przez Malkę Weinberg, wdowę po zamożnym kupcu Szmiechu Weinbergu. – Świątynia była prawdziwą ozdobą tej części miasta i świadczyła o zamożności fundatorów – podkreśla Sebastian Rakowski, otwocki historyk, który prowadzi autorską stronę internetową poświęconą historii Żydów (zydziotwoccy-history.pl).
Synagoga Weinbergów była ceglaną, prostokątną i dwukondygnacyjną budowlą z wysokimi, półkoliście zwieńczonymi oknami i dwuspadowym dachem. Wejście prowadziło przez przedsionek, a główna sala modlitw mieściła bimę i aron ha-kodesz. Nad salą znajdowała się galeria dla kobiet (ezrat naszim), podparta na słupach. Styl architektoniczny był oszczędny, odpowiadający modernistycznym tendencjom okresu międzywojennego.
Synagoga stanowiła istotne centrum życia religijnego i społecznego żydowskiej społeczności. Na początku okupacji niemieckiej została podpalona przez Niemców, a jej ruiny w 1940 roku rozebrali żydowscy mieszkańcy zmuszeni do pracy przymusowej. To miejsce przez dziesięciolecia pozostawało w cieniu zapomnienia.
Przypadkowe znalezisko
Lokalni historycy wiedzieli, że na wysokości skrzyżowania ul. Żeromskiego i ul. Reymonta była synagoga. Jej fragmenty odkryto przypadkowo podczas budowy ronda, podobnie jak fragmenty innej synagogi – Goldbergów, która przed wojną powstała przy ul. Warszawskiej na wysokości urzędu miasta. Tę świątynię także odkryto przypadkowo podczas budowy ścieżki rowerowej. Dzięki zaangażowaniu Sebastiana Rakowskiego, który zainteresował się sprawą, historia synagogi Weinbergów „przemówiła” z ziemi.
Prace archeologiczne
Przez ostatnie tygodnie archeolodzy z firmy „Wykop na poziomie” dokładnie badali teren, starając się znaleźć i odkryć każdy fragment dawnej synagogi. Ich prace pozwoliły na odkrycie cennych elementów związanych z historyczną świątynią żydowską. – Jesteśmy po odbiorze prac archeologicznych na terenie dawnej synagogi Weinbergów w Otwocku. Znaleźliśmy bardzo zniszczone relikty przeszłości – trudnej, ale niezwykle ważnej. Udało się odsłonić fragmenty architektury sali letniej oraz zarysy fundamentów bożnicy – podkreślają archeolodzy. Badacze zabezpieczyli znalezione artefakty, które będą teraz poddane szczegółowej konserwacji.

.jpg)

(1).jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)

.jpg)



.jpg)
Napisz komentarz
Komentarze